top of page

 

ČINNOST KLOKÁNKU DOLNÍ BENEŠOV V ROCE 2020


Rok 2020 byl pro celý svět nesmírně těžkým, přišla nemoc zvaná COVID-19, kterou nikdo neznal, nikdo nevěděl, jak proti ní bojovat.  Ani naší republice a ani Klokánkům se epidemie nevyhnula, celkem „udeřila“ v jedenácti Klokáncích.

V Klokánku Dolní Benešov onemocnělo COVIDM-19 sedm dětí a dva zaměstnanci. Klokánek měl v měsíci březnu 2020 jeden byt v karanténě a od 5.10.2020 do 2.11.2020 byl v karanténě celý Klokánek.

Děti, pečující tety a další zaměstnanci Klokánku byli nesmírně stateční a optimističtí. Zvládli nemoc a karanténu na výbornou, a to i díky nesmírné podpory všech lidí, kteří nám zasílali roušky a dezinfekční prostředky a další potřebné věci.
 

Děti z Klokánku Dolní Benešov i přes „covitovou“ dobu prožily v roce 2020 plno nádherných dnů, které byly pro všechny inspirativní, poučné, zábavné, plné smíchu, spokojenosti, soutěživosti. Mnohým dětem se plnily sny a přání, většina z nich ani nedoufala, že by se jim „něco takového, hezkého v životě mohlo přihodit“. Na všech těchto cestách provázejí děti pečující tety, které o ně pečují a zároveň s nimi sdílejí pocity radosti a štěstí a pokud se náhodou něco nezadaří, jsou vždy připravené jim pomoci, za což jim patří velký dík.

V lednu se děti podívaly do Divadla loutek v Ostravě, kde s údivem zhlédly pohádku O mlsné Míně. V únoru zdárně prošly Maugliho stezku v Bohumíně, stihly navštívit Muzeum aut v Kopřivnici, a co by to byl únor bez Masopustu a masek, ten taky nechyběl a i my na něm byli, tentokráte v Kravařích. V březnu nás zbrzdila „covidová“ karanténa, ale už v dubnu jsme navštívili překrásný zámek Radúň a zastavili se na malé občerstvení na našem oblíbeném místě u Vodníka Slámy, kde jsme se pozdravili s jarem. V květnu se děti tradičně staly vojáky, kteří ubránili celé Darkovičky. Odkud si děti odskočily na Ranč v Hlučíně, kde si zajezdily na koních a nakrmily další zvířátka, které tam bydlí.

V červnu začalo „svítat“ na lepší časy, taky už hřálo sluníčko na koupání, blížily se prázdniny. Děti navštívily oblíbené ZOO Ostrava, které nikdy nezklame. Chodily k vodě na Hlučínské jezero a na koupaliště v Bolaticích.  Nechyběly ani túry v Beskydech. Všichni jsme se prošli naučnou stezkou Bílá Opava v Jeseníkách. Děti byly neúnavné, vše prožívaly s nadšením a nasazením vlastního života na plno. Pečující tety taky, jen občas dětem nestačily. Do konce srpna jsme stihli stát se rytíři na hradě Hukvaldy, zasoutěžit si v Bowlingu v Porubě a taky se vyřádit na Skalce ve Vřesině.

Byl konec prázdnin, začala škola, která se však přesunula do Klokánku ve formě distanční výuky. Pečující tety se proměnily v paní učitelky, respektive k péči o děti a o domácnost jim přibyla role učitelů, což bylo nesmírně těžké, ale zvládly to na jedničku s hvězdičkou.  K čemuž taky přispěly tři studentky 4. ročníků Střední zdravotnické a pedagogické školy v Krnově, které docházely do Klokánku a pomáhaly pečujícím tetám s výukou dětí. Dětem se „nové“ paní učitelky moc líbily a taky se hodně snažily, takže nakonec jsme byli všichni moc spokojení a taky ze školy, od skutečných učitelů, hodně pochváleni.  

V říjnu a v listopadu Klokánek zasáhl COVID-19, sedm dětí a dva zaměstnanci onemocněli, byli jsme v karanténě odříznutí od světa, ale opět jsme vše zvládli s vědomím, že zákeřná nemoc pomine a bude zase líp. Hodně tomu napomohlo blížící se období Vánoc – vánoční atmosféra, kterou jsme si všichni vzájemně vytvořili tak, aby nás strašák COVID-19 nepřeválcoval. Určitě velkou zásluhu na tom měli lidé „z venku“, a to jak jednotlivci, tak celé rodiny, spolky, školy, školky, zaměstnanci podniků a firem, kterým není lhostejný osud dětí, které nemají své domovy.

Celý prosinec se tedy již tradičně nesl v duchu přicházejících Vánoc, děti psaly dopisy a kreslily přáníčka pro Ježíška. Společně s pečujícími tetami pekly cukroví i perníčky a celý Klokánek krásně voněl vánočním cukrovím a vánoční atmosférou, všude byly slyšet koledy. Byl tady Štědrý den, den s velkým „D“, plný očekávání a přání a díky všem našim příznivcům, dárcům a sponzorům přišel i k nám Ježíšek, který všem dětem plnil sny a přání, děti usínaly spokojené a šťastné a my zaměstnanci taky právě za „ to štěstí dětí“, moc děkujeme všem.


 

Celkový počet dětí, které se nacházely v průběhu roku 2020 v Klokánku DB......84

Z roku 2019 přešlo (stav dne 31.12.2019)......................................................10

V roce 2020 z jiného Klokánka přešlo.............................................................0

V roce 2020 nově (mimo přechody z Klokánků uvedené výše) přijato...............74

V roce 2020 odešlo do jiného Klokánka..........................................................0

V roce 2020 odešlo (mimo přechody do Klokánků uvedené výše).....................73

Do roku 2020 zůstalo (stav dne 31.12.2020)..................................................11

Počet děckodnů za rok 2020.....................................................................5290

Kapacita zařízení - počet lůžek.....................................................................17,76

Obložnost v roce 2020................................................................................14,49

Průměrná obložnost Klokánka v %...............................................................81,6

ČINNOST KLOKÁNKU DOLNÍ BENEŠOV V ROCE 2019

Děti z Klokánku Dolní Benešov prožily v roce 2019 plno nádherných dnů, které byly pro všechny inspirativní, poučné, zábavné, plné smíchu, spokojenosti, soutěživosti. Mnohým dětem se plnily sny a přání, většina z nich ani nedoufala, že by se jim „něco takového, hezkého v životě mohlo přihodit“.

Na všech těchto „cestách“ provázejí děti tety, které o ně pečují a zároveň s nimi sdílejí pocity radosti a štěstí a pokud se náhodou něco nezadaří, jsou vždy připravené jim pomoci, za což jim patří velký dík. 

 

V lednu ještě doznívala vánoční atmosféra, děti si užívaly splněných přání v podobě vánočních dárků od našich příznivců. Na Tři krále jsme navštívili výstavu betlémů v Opavě.

 

Začátkem února konečně napadl sníh a hurá do sněhu, děti stavěly sněhuláky, užívaly si opožděné sněhové nadílky a vyhlásily „bojovku proti pečujícím tetám“, že nevíte, kdo vyhrál, samozřejmě děti, ale vítězové jsme byli všichni.

 

No, a co by to byl za únor, bez maškarního plesu v rámci masopustního období. Takže se začalo v Klokánku šít, stříhat, kreslit, malovat, barvit. Prostě vymýšlet a najednou jsme měli z našich dětí princezny, rytíře, zdravotní sestřičky, čarodějnice a další postavičky z pohádek a filmů a hurá šlo se na ples, kde se tancovalo, občerstvovalo a hodně bylo veselo, všem to moc slušelo a všichni jsme si to užili i tety, které se tentokrát proměnily v hodné čarodějnice.

 

V březnu děti jaro přivítaly bujaře na Velikonočních jarmarcích jak v Kravařích, tak v Opavě, kde se seznámily s velikonočními zvyky, vyzkoušely si zdobení kraslic a pletení pomlázky, také se naučily zpívat koledy. Do Klokánku se vždy vracely unavené, spokojené a s plnými bříšky, protože, co by to byl za jarmark, kdyby v něm nebylo dobré „papáníčko a pitíčko“.

 

Koncem dubna své zážitky a poznatky z jarmarku kluci zužitkovali na Velikonoční pondělí, kdy řádně vybavení karabáčem a voňavkou, vyrazili na pomlázku po Klokánku a okolí. Překvapené holky a pečující tety, těch se to také týkalo, koukaly a dosti si zaječely a zanadávaly, že je to nespravedlivé, když je kluci můžou „vymrskat“ a ještě za to dostanou výslužku, ale nakonec stejně všichni byli spokojení, žádná holka ani teta nám neuschne a na sladkostech si pochutnali všichni společně.

 

Děti mají v květnu bojovného ducha a tak při příležitosti vzpomínkové akce k ukončení 2. světové války navštívily areál československého opevnění v Darkovičkách, kde zhlédly přehlídku bojových akcí, prohlídly si vojenské bunkry, vyzkoušely si armádní techniku, dokonce si „vystřelily“ z vojenského tanku. Tuto akci ocenili hlavně kluci, bojový duch jim vydržel i po návratu do Klokánku a naše tety mohly klidně spát, obrana objektu“ zůstala tentokrát na nich a pravdou je to, že Klokánek doposud zůstal nedotčený.

 

V červnu si celý Klokánek udělal celodenní výlet do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice, který je populárně naučným centrem nejen pro školy, ale i pro širokou veřejnost, které návštěvníkům hravou formou představuje zajímavosti vědy a techniky. Je zde Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.  Děti se tak během jednoho dne ocitly v mnoha světech, rolích, objevovaly ještě neobjevené a taky odpočívaly s nějakou tou dobrotkou. 

 

Přišlo léto a prázdniny. Ty byly plné prožitků u vody, navštívili jsme koupaliště v Bolaticích, Hlučínské jezero a velké přírodní koupaliště ve Vřesině, tam jsme všichni koukali, většina dětí tolik vody po kupě a s takovými atrakcemi nikdy neviděla, myslily si, že jsou u moře.
Chodili jsme a jezdili na výlety, navštívili jsme překrásný zámek Raduň a Hradec nad Moravicí. V Beskydech jsme vystoupali na Bílý Kříž, zdolali jsme i Lysou Horu a potom jsme odpočívali a relaxovali s trochou dobrého, studeného moku v podobě limonády s brčkem, taky po túře dobře vyhládlo a domácí řízky chutnaly skvěle, děti jsou neúnavné a tak jsme ještě stihli navštívit Ráj dřevěných soch.

 

Jedinečným zážitkem byla pro naše děti a nakonec i pro naše tety návštěva Národní přírodní památky Landek. Děti si prohlédly hornické muzeum, rozsáhlé expozice báňského záchranářství i strašidelné důlní prostory. Největší nadšení malých Klokánků vzbudil důlní vláček.

O prázdninách nesměla chybět návštěva oblíbené ZOO, která vždy potěší nejenom děti. A když právě počasí nepřálo, utekli jsme do kina Cine Star v Ostravě, k čemuž samozřejmě patři návštěva oblíbeného Mc Donalds, jo, jo, dobrý „hambáček“, hranolky a zmrzlinka taky občas nezaškodí. 

Na konci prázdnin jsme si udělali výlet na Hrad Sovinec, přitom jsme se zastavili v Jiříkově, kde jsme koukali v Pradědově galerii na vyřezávané sochy zvířat, na betlém v životní velikosti a na sochu Vládce jesenických hor děda Praděda. Když už děti poznaly dědu Praděda, chtěly ještě vidět sochu Radegasta a tak ještě jsme museli za ním na Pustevny, ale to už jsme opravdu byli všichni moc unavení a tak jsme si pomohli lanovkou.

 

A bylo po prázdninách a děti musely zpátky do školy.

 

Září se nese ve znamení pořádání leteckých dnů na Letišti v Mošnově a i naše děti měly tu možnost zúčastnit se takového dne, sice v menším rozsahu, ale o to více se jim dostalo pozornosti od všech pracovníků Letiště v Dolním Benešově – Zábřehu, kteří se jim velmi ochotně věnovali. Děti byly nadšené a spokojené, podívaly se přímo do letadel, mohly si zařídit, samozřejmě na zemi, viděly, jak se stroje opravují i jak lítají ve vzduchu, no a na konec dostaly od pracovníků letiště dobrotky a ještě jedno překvapení nás všechny čekalo: z letiště jen pro nás vzlétlo letadlo a při letu se mu rozvinula plachta s nápisem: „Letiště zdraví celý Klokánek Dolní Benešov“, potom zamířilo nad budovu Klokánku, kde se několikrát otočilo, jakoby nám všem zamávalo, moc za to děkujeme.

 

Borovský western aneb Indiánská cesta za pokladem nás v září vtáhla do zábavného odpoledne plné her ve stylu Divokého západu. Děti byly u vytržení, vytvořily si něco kovbojského nebo indiánského, jako např. indiánské čelenky, náramky a taky nějaký ten tomahavk. Zajezdily si na koních, samozřejmě pod dozorem, taky si zastřílely z luku, všechny přežily, zbaštily z kotlíků indiánské jídlo a na konec jsme všichni poseděli u táboráků. Nakonec, hodně spokojení, unavení, plní krásných zážitků jsme odjeli do Klokánku, a to s  indiánskými pokřiky: „HU, HU, HA, HA“. V Klokánku jsme už jenom udělali potřebnou hygienu, ani už nikdo nechtěl jíst a tak všichni usínali s pocitem, že právě oni jsou Vinettu nebo Ribana.

 

A v říjnu, vzhledem k loňskému nadšení z Mauglího stezky u Bohumína, což je „ráj“ pro děti, které mají rády bojovky a dobrodružství, se opětovně děti proměnily v Tarzany a hurá na lanové dráhy, tety měly co dělat, aby jim nezmizly v pralese, ale naštěstí se všechny děti tak unavily, že dostaly hlad a žízeň a navrátily se zpět do základny k tetám. Je fakt, že dvě tety - ty odvážnější, které se dobrovolně přihlásily k hlídce na „bojovce“, dorazily do základny až jako poslední, přiznaly, že dětem nestačily a tak trochu se i ztratily.

 

V říjnu počasí ještě přálo, děti vyrážely v podzimních dnech na výlety do okolí. Navštívily Mlýn Vodníka Slámy, kde již tradičně prožily v překrásném prostředí úžasné odpoledne, navštívily malé ZOO, kde pod dozorem nakrmily zvířátka, zajezdily si na ponících a ty neúnavné ještě prozkoumaly dětské hřiště, pravda je, že unavené byly jenom tety, ale o to více spokojené, že z dětí vyzařuje klid a radost a že alespoň na chvíli děti zapomněly na své velké starosti.

 

Na počátku listopadu jsme prožili překrásné chvíle na muzikálovém představení Děti ráje ve Štěpánkovicích a dostalo se nám i pozvání do zákulisí, kde zpěváci a herci našim dětem i tetám ukázali, jak a kde se vše připravuje tak, aby se mohlo představení uskutečnit a jak se říká: „vše klaplo“.

 

V listopadu jsme asi byli všichni moc hodní a obdrželi jsme od sponzorů lístky na úžasné představení Popelka na ledě ve Vítkovické aréně Ostrava. Všichni jsme při představení ani nedýchali, jak se nám tajil dech z úžasných vystoupení a nádherných kostýmů herců na ledě. Bylo to prostě nádherné…

 

A už tu máme předvánoční prosincovou atmosféru a oblíbená místa, které každoročně v tomto období navštěvujeme, takovým místem je např. Slezskoostravský hrad, který se zahalil do sváteční předvánoční atmosféry. Děti nasávaly vánoční atmosféru, poslouchaly koledy, pozorovaly se zájmem řemeslníky, kteří předváděli své umění, např. řezbářské a kovářské práce, ochutnaly perníčky a dětský punč. Děti se do Klokánku vrátily krásně unavené a natěšené z Vánoce.

 

Celý prosinec se již tradičně nesl v duchu přicházejících Vánoc, děti psaly dopisy a kreslily přáníčka pro Ježíška. Společně s tetami pekly cukroví i perníčky a celý Klokánek vánočně vyzdobily. Byly se podívat na Vánočních trzích na zámku v Kravařích, kde také potom stál náš Strom dětských přání. A přišel ten velký den s velkým „D“, plný očekávání a přání a díky všem našim příznivcům, dárcům a sponzorům byly také tyto Vánoce pro děti velmi krásným obdobím plným smíchu, radosti a štěstí, děkujeme za to.

 

 

Celkový počet dětí, které se nacházely v průběhu roku 2019 v Klokánku DB......92

Z roku 2018 přešlo (stav dne 31.12.2018)......................................................8

V roce 2019 z jiného Klokánka přešlo.............................................................0

V roce 2019 nově (mimo přechody z Klokánků uvedené výše) přijato...............39

V roce 2019 odešlo do jiného Klokánka..........................................................0

V roce 2019 odešlo (mimo přechody do Klokánků uvedené výše).....................35

Do roku 2020 zůstalo (stav dne 31.12.2019)..................................................12

Počet děckodnů za rok 2019.....................................................................3656

Kapacita zařízení - počet lůžek.....................................................................20

Obložnost v roce 2019................................................................................10,02

Průměrná obložnost Klokánka v %...............................................................50,09

ČINNOST KLOKÁNKU DOLNÍ BENEŠOV V ROCE 2018

V roce 2018 jsme v Klokánkách v celé České republice poskytli přechodnou rodinnou péči celkem 983 dětem (tj. o 59 dětí více jak v roce 2017), z toho nově přijato bylo 736 dětí, z nichž 158 bylo mladších tří let, věk nově přijatých dětí byl v 67% od narození do 10 let. 

 

V roce 2018 se dařilo díky naším podporovatelům a příznivcům a poskytnutým dotacím a darům finančně zajistiti běžný provoz zařízení Klokánek tak, aby bylo o umístěné děti dobře postaráno. Dále byly uhrazeny veškeré finanční závazky z minulých období.  

 

V Praze se na počátku roku 2018 konaly dvě zásadní jednání. První jednání uspořádal senátor PhDr. Zdeněk Papoušek se všemi zástupci Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (dále jen ZDVOP), do kterých spadají Klokánky, včetně Klokánku Dolní Benešov. Další jednání bylo vyvoláno Ministerstvem práce a sociálních věcí, kde byla přítomná ministryně resortu Ing. Jaroslava Němcová, MBA, pracovníci ministerstva, kteří se zabývají sociálně právní ochranou dětí a všichni zástupci ZDVOP.  Obou jednání se také účastnili zástupci Klokánku Dolní Benešov. Jednání byla zaměřena na existenci ZDVOP, jejich financování, potřebnost, bylo hovořeno o finanční podpoře ze strany ministerstva tzv. dorovnáním finančních prostředků, které ZDVOP neobdržela oproti jiným zařízením, především dětským domovů. Bylo jednáno o novelizaci Zákona o sociálně právní ochraně dětí.

 

 V říjnu 2018 proběhla v Klokánku Dolní Benešov kontrola Krajského úřadu Moravskoslezského kraje zaměřená na výkon sociálně- právní ochrany pověřenou osobou dle zákona o sociálně-právní ochraně dětí a veřejnosprávní kontrola finančních prostředků. 

Obě kontroly neshledaly žádná pochybení, naopak pověřené osoby kontrolou vyslovily pochvalu všem zaměstnancům Klokánku za osobitý přístup k péči o děti i k profesionálnímu provozování zařízení.  

 

Děti z Klokánku Dolní Benešov prožily v roce 2018 plno nádherných dnů, které byly pro všechny inspirativní, poučné, zábavné, plné smíchu, spokojenosti, soutěživosti. Mnohým dětem se plnily sny a přání, většina z nich ani nedoufaly, že by se jim „něco takového, hezkého v životě mohlo přihodit“.

Na všech těchto „cestách“ provázejí děti tety, které o ně pečují a zároveň s nimi sdílejí pocity radosti a štěstí a pokud se náhodou něco nezadaří, jsou vždy připravené jim pomoci, za což jim patří velký dík. 

 

V lednu 2018 při doznívající atmosféře Vánoc konečně napadl sníh a děti s velkou radostí stavěly sněhuláky, bobovaly a užívaly si opožděné sněhové nadílky, včetně sněhové „bojovky“ proti tetám.

 

V únoru 2018 v rámci masopustního období, kdy plesová sezóna byla v plném proudu, což si děti z Klokánku nemohly nechat ujít - hurá na „Maškarák“. Děti se proměnily za princezny, rytíře, zdravotní sestřičky, čarodějnice a další postavičky z pohádek a filmů, tancovalo se, občerstvovalo se a hodně bylo veselo, všem to moc slušelo.

 

V březnu 2018 děti navštívily v Dolních Vítkovicích Svět vědy a techniky. Zajímavé, podnětné prostředí, umocněné vtipným a zábavným povídáním odborníků naše děti inspirovalo k tomu, že jsme najednou měli v Klokánku samé vynálezce jako např.: Alberta Einsteina a Marií Curie. Trošku nastal „problém“ s dětmi, které zaujaly chemické pokusy, které chtěly vyzkoušet přímo v Klokánku, ale nakonec vše dobře dopadlo, rozmyslily si to a pouze v noci snily o tom, že možná jednou…

 

Konec března 2018 se již nesl v duchu blížících se Velikonoc, děti navštívily velikonoční jarmark v Zámeckém parku v Kravařích, kde se seznámily s velikonočními zvyky, vyzkoušely si zdobení kraslic, zdobení perníčků i pletení pomlázky.

Počátkem dubna 2018 své zážitky a poznatky z jarmarku chlapci zužitkovali na Velikonoční pondělí, kdy řádně vybavení, vyrazili na pomlázku, překvapené holky a i tety, těch se to také týkalo, koukaly a i si dosti zaječely, prostě bylo veselo a mokro.  

 

A protože v dubnu 2018 se už počasí umoudřilo, šlo se ven a rovnou se jelo do oblasti hor Jeseníky, kde děti navštívily překrásnou Karlovou Studánku a Jeskyně Na Pomezí, které jsou největším jeskynním systémem v ČR vzniklým rozpouštěním mramoru. Zásluhu na vzniku těchto majestátních přírodních prostor má podzemní i povrchová voda z říčky. Naštěstí se nám žádné dítě v podzemí nezatoulalo a všichni jsme se sice unavení, ale moc spokojení, plní zážitků vrátili zpět do Klokánku.

 

V květnu 2018 při příležitosti vzpomínkové akce k ukončení 2. Světové války se naše „klokánčí bojová jednotka" přesunula do Darkoviček, kde sledovala přehlídku bojových akcí, prohlídla si vojenské bunkry, vyzkoušela si armádní techniku, „vystřelila“ z vojenského tanku. Děti byl nadšené, popadl je takový bojový duch, že se už nemusíme bát žádného nepřítele, už víme, že děti nás vždy ubrání a když ne, tak všichni prostě společně utečeme.

 

V květnu 2018 Klokánek Dolní Benešov pořádal pro širokou veřejnost i úřady a instituce Dny otevřených dveří. Účast byla oproti minulému roku vysoká, lidé, kteří přišli, si velice vřele povídali se zaměstnanci zařízení a s velkým zájmem si Klokánek prohlédli. Z jejich reakcí a projevů bylo zřejmé, že osud dětí jim vůbec není lhostejný, líbilo se jim prostředí Klokánku i to, jak je o děti pečováno.

 

V červnu 2018 si udělaly děti výlet do břidličných lomů v Jakartovicích, přespaly v Penziónu nad stájí, kde bylo o ně výborně postaráno a jako přídavek od majitelů si zajezdily na koních, no prostě paráda.

  

Hurá a jsou tady prázdniny. V červenci 2018 a v srpnu 2018 jezdily děti z Klokánku na výlety do blízkého i vzdáleného okolí. Udělaly si výlet do Beskyd, statečně zdolaly Lysou Horu. V jiný den jely do Trojanovic, odkud lanovkou vyjely na Pustevny, kde pozdravily sochu Radegasta, slovanského pohanského boha slunce, hojnosti a úrody.
 

Prázdniny pokračovaly vláčkem, kterým se dovezly do Hradce nad Moravicí, kde navštívily překrásný Zámek Hradec nad Moravicí, ale zdaleka výlet ještě nekončil, děti musely po svých nohou šlapat na malebný Zámek Raduň, nicméně, jak všichni víme klokan je neúnavný, takže „klokančí“ děti nic nezdolá, při troše dopingu zmrzlinou a limonádou vše zvládly s úsměvem a nadšením z nových prožitků.
 

Tety vyrazily s celou „klokančí“ partou na týden na chalupu do Kout nad Desnou, kde tak trochu tábornicky si užívaly prázdnin, teda pro tety to byl velký zápřah, nicméně smích a radost dětí je stále poháněly k vymýšlení  dalších výletů, her a dalších tábornických akcí, u kterých si zasoutěžily, něco zajímavého se dozvěděly a hodně moc se nasmály.
 

Další teta vyrazila s dětmi na ranč u Humpolce. Bydlely kousek od koní, o které se děti pomáhaly starat, a to, že je to velká dřina, si vyzkoušely na „vlastní kůži“, když nosily seno a vodu pro koně, podotýkám, že to dělaly zcela dobrovolně a s nadšením, samozřejmě za pomoci ostatních zaměstnanců. Zároveň chodily na výlety a odpočívaly u vody, no prostě paráda.
 

Prázdniny jsou dlouhé, teda jak pro koho, děti by je měly rády 12 měsíců v roce, takže jedeme dále a kde jinde, než k vodě. Děti navštívily koupaliště v Bolaticích a v Darkovicích a velké přírodní koupaliště ve Vřesině u Poruby, tam děti koukaly, většina z nich tolik vody po kupě a s takovými atrakcemi nikdy neviděla, myslily si, že jsou u moře. Vodní radovánky zakončily děti na Hlučínském jezeře, kde i stanovaly. Do Klokánku se vrátili všichni moc spokojení, unavení a v plném počtu.
 

O prázdninách nesměla chybět návštěva ZOO Ostrava, která vždy potěší nejenom děti. Bylo po prázdninách a děti musely, byť nerady, zpátky do školy.

 

V září 2018 počasí ještě přálo, děti vyrážely v podzimních dnech na výlety do okolí. Navštívily Mlýn Vodníka Slámy, kde již tradičně prožily v překrásném prostředí úžasné odpoledne, navštívily malé ZOO, kde pod dozorem nakrmily zvířátka, zajezdily si na ponících a ty neúnavné ještě prozkoumaly dětské hřiště, pravda je, že unavené byly jenom tety, ale o to více spokojené, že z dětí vyzařuje klid a radost a že alespoň na chvíli děti zapomněly na své velké starosti.

 

V říjnu 2018 se děti staly nadějnými hráči golfu, zahrály si společně s hráči Golfového Klubu Kravaře pravý golf. Mnohé v sobě objevily velkého sportovního ducha a samotní hráči taky koukali, jak to těm malým golfistům jde, samozřejmě, že nechyběly ani medaile a oslava vítězů i poražených.


A protože děti v říjnu 2018 toho adrenalinu ještě měly málo, čekala na ně Mauglího stezka u Bohumína, což je „ráj“ pro děti, které mají rády bojovky a dobrodružství. Děti se proměnily v Tarzany a hurá na lanové dráhy, tety měly co dělat, aby jim nezmizly v pralese, ale naštěstí se všechny děti tak unavily, že dostaly hlad a žízeň a navrátily se zpět do základny k tetám. Je fakt, že dvě tety - ty odvážnější, které se dobrovolně přihlásily k hlídce na  „bojovce“, dorazily do základny až jako poslední, přiznaly, že dětem nestačily a tak trochu se i ztratily.

 

Mezi oblíbené cíle výletů Klokánku patří nedaleký Slezskoostravský hrad, který dětí navštíví i několikrát ročně, ne jinak tomu bylo i v listopadu 2018, kdy se hrad zahalil do sváteční předvánoční atmosféry. Děti nasávaly vánoční atmosféru, poslouchaly koledy, pozorovaly se zájmem řemeslníky, kteří předváděli své umění, např. řezbářské a kovářské práce, ochutnaly perníčky a dětský punč. Vrátily se do Klokánku krásně unavené a natěšené na Vánoce.

 

Celý prosinec 2018 se již tradičně nesl v duchu přicházejících Vánoc, děti psaly dopisy a kreslily přáníčka pro Ježíška, společně s tetami pekly cukroví i perníčky a vánočně vyzdobily Klokánek. Byly se podívat na Vánočních trzích na zámku v Kravařích, kde také potom stál náš Strom dětských přání. Díky všem našim příznivcům, dárcům a sponzorům byly také tyto Vánoce pro děti velmi krásným obdobím plným smíchu, radosti a štěstí.

 

Z roku 2017 přešlo (stav dne 31.12.2017).....................................................8

V roce 2018 z jiného Klokánka přešlo.............................................................0

V roce 2018 nově (mimo přechody z Klokánků uvedené výše) přijato..............39

V roce 2018 odešlo do jiného Klokánka..........................................................0

V roce 2018 odešlo (mimo přechody do Klokánků uvedené výše)....................35

Do roku 2019 zůstalo (stav dne 31.12.2018)..................................................12

Počet děckodnů za rok 2018.........................................................................3656

Kapacita zařízení - počet lůžek......................................................................20

Obložnost v roce 2018.................................................................................10,02

Průměrná obložnost Klokánka v %...............................................................50,09

 

 

 

 

 

 

ČINNOST KLOKÁNKU DOLNÍ BENEŠOV V ROCE 2017

 

Na XXV. členském shromáždění FOD, které se konalo dne 19.3.2016, byl  opětovně zvolen do funkce předsedy FOD Jan Vaněk, DiS., do funkce místopředsedkyní Hana Kupková a Magdalena Svobodová.

V roce 2017 se dařilo díky naším podporovatelům a příznivcům a poskytnutým dotacím a darům finančně zajistiti běžný provoz zařízení Klokánek tak, aby bylo o umístěné děti postaráno. Dále byly hrazeny veškeré finanční závazky z minulých období, a ty, které přetrvávají do roku 2018, má FOD domluveny platby formou měsíčních splátek, které hradí.

Senátor PhDr. Zdeněk Papoušek již v předchozím roce s podporou dalších 40 senátorů zpracoval a v Senátu ČR projednal návrh novely Zákona 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, a to s cílem zlepšit financování zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Třikrát se podařilo návrh „protlačit“ jako pevný bod programu Poslanecké sněmovny, dvakrát se nestihl projednat, potřetí jej pan senátor Papoušek na jednání uvedl, ale bohužel došlo k přerušení jednání na návrh jednoho z poslanců, a tím nedošlo k projednání návrhu v posledním možném termínu. Jednání v této věci budou pokračovat i v dalším roce, ale bohužel úplně od začátku.

Magistrát hl. města Prahy, odbor správních činností ve zdravotnictví a sociální péči, vydal pravomocné rozhodnutí, kterým se s účinností od 1.6.2017 snižuje kapacita ZDVOP Klokánek Dolní Benešov z původních 28 na počet lůžek 20.

Děti z Klokánku Dolní Benešov prožily v roce 2017 plno nádherných dnů, které byly pro všechny inspirativní, poučné, zábavné, plné smíchu, spokojenosti, soutěživosti. Mnohým dětem se plnily sny a přání, většina z nich ani nedoufaly, že by se jim „něco takového, hezkého v životě mohlo přihodit“.

Na všech těchto „cestách“ provázejí děti tety, které o ně pečují a zároveň s nimi sdílejí pocity radosti a štěstí a pokud se náhodou něco nezadaří, jsou vždy připravené jim pomoci, za což jim patří velký dík. 

 

V lednu 2017 ještě doznívala vánoční atmosféra, děti si užívaly splněných přání v podobě vánočních dárků od našich příznivců. Na Tři krále opětovně navštívily výstavu betlémů v Opavě.

Koncem února 2017 konečně napadl sníh a hurá do sněhu, děti stavěly sněhuláky, bobovaly a užívaly si opožděné sněhové nadílky.

Mezi oblíbené cíle výletů Klokánku patří nedaleký Slezskoostravský hrad, který dětí navštíví i několikrát ročně, ne jinak tomu bylo i v březnu 2017, kdy se na hradě konal Masopust, který si děti nemohly nechat ujít.

V březnu 2017 se konal v KD Dolní Benešov koncert Sebastiána Navrátila. Pro naše teenagery to byl nezapomenutelný zážitek, který byl umocněný i osobním setkáním s hudebníkem. Všechny děti si užily celodenní výlet v Dolní oblasti Vítkovice, kde si každé dítě našlo tu svoji, pravou zábavu. 

17.5.2017 a 18.5.2018 Klokánek Dolní Benešov pořádal pro širokou veřejnost i úřady a instituce Dny otevřených dveří. Účast nebyla příliš vysoká, nicméně lidé, kteří přišli, si velice vřele povídali se zaměstnanci Klokánku a s velkým zájmem si Klokánek prohlédli. Z jejich reakcí a projevů bylo zřejmé, že osud dětí jim vůbec není lhostejný, líbilo se jim prostředí Klokánku i to, jak je o děti pečováno. Hurá a jsou tady prázdniny.
V červenci 2017 a v srpnu 2017 jezdily děti z Klokánku na výlety do Beskyd, vystoupaly na Bílý Kříž, osvěžily se na turistické chatě Charbulák,  zdolaly i  Lysou  Horu a  potom  odpočívaly a relaxovaly na horské chatě Sluníčko. Na Ostravici ještě stihly navštívit Ráj dřevěných soch.

O prázdninách nesměla chybět návštěva ZOO Ostrava, která vždy potěší všechny děti a přinese nový prožitek  v podobě nového zvířátka.

Z Dolního Benešova si děti odskočily do Hepparku v Tošovicích, kde se pořádně vyblbly na obřích skluzavkách, bobové dráze i ve vodní nadrží, všechny přežily. Rovněž všechny děti přežily a ještě se pořádně „nadlábly“ při šlehačkové bitvě v Dolní oblasti Vítkovice. A protože toho adrenalinu děti měly pořád málo, navštívily v Ostravě ještě Lasergeme a rázem se ocitly v „bojovce“.  Už toho blbnutí bylo dosti, chtělo to trochu zklidnění a trochu načerpání historických vědomostí Slezska, což dětem poskytla návštěva Muzea Slezský venkov Holasovice. Děti nikdy nedovedou být dlouho v klidu a hurá opět sportovní akce v podobě tréninku na golfovém hřišti v Kravařích, nebylo poražených, byli jenom vítězové.  
Děti z Klokánku Ústí nad Labem a Teplice, což je velká dálka, chtěly poznat děti z Klokánku Dolní Benešov a tak tedy přijely k nám na prázdniny, seznámily se s našimi dětmi i okolím a moc se jim u nás líbilo, vůbec od nás nechtěly odjíždět.

A pozor, uprostřed prázdnin trochu ochlazení, děti z Klokánku se fotily na zimním stadiónu  v Třinci s hokejisty HC Třinec Oceláři a byl to opravdu ojedinělý zážitek, z kterého mají děti úžasnou vzpomínku, nejenom v mysli, ale i v podobě kalendáře. Penízky z prodeje kalendáře byly věnovány Klokánku Dolní Benešov. Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, ale zdaleka ještě nekončily.

Děti navštívily Hlučínské jezero Štěrkovna na akci Open Air, kde se konala velká party, na které vystupovalo spousty českých i zahraničních hudebníků a o zábavu pro každou věkovou kategorií, včetně dětí, rozhodně nebyla nouze. Na závěr celého dne se konal ohromný ohňostroj, při kterém se všem tajil dech.

A protože pořádně bylo horko, děti pravidelně jezdily k vodě, navštěvovaly koupaliště v Bolaticích. Podnikly výpravu na Hlučínské jezero Štěrkovna, kde dokonce stanovaly. Děti samozřejmě nemohly vynechat ani velké přírodní koupaliště ve Vřesině, většina dětí tolik vody po kupě a s takovými atrakcemi nikdy neviděla, myslily si, že jsou u moře. Prázdniny se chýlily ke konci, nicméně děti ještě stihly navštívit překrásný zámek Raduň a Hradec nad Moravicí. Udělaly si výlet na hrad Sovinec,  přitom se zastavily v Jiříkově, kde shlédly v Pradědové galerií vyřezávané sochy zvířat, betlém v životní velikosti a sochu vládce jesenických hor děda Praděda. Když už poznaly dědu Praděda, chtěly ještě vidět sochu Radegasta a tak ještě musely za ním na Pustevny, ale to už byly hodně unavené a tak si pomohly lanovkou.Prázdniny děti slavnostně zakončily v Bolaticích na Dožínkách. Bylo po prázdninách a děti musely zpátky do školy. 

V září 2017 počasí ještě přálo, děti vyrážely v podzimních dnech na výlety do okolí.

V říjnu 2017 děti byly pozvány Rotary clubem Ostrava City na úžasnou akci Dýňobraní, kde si samy vydlabaly dýně, u čehož se náramně bavily, poslechly si krásné písničky, které jim zazpívali studenti umělecké školy a osobně se účastnily „dražby“ svých výrobků – dýní, penízky z dražby byly věnovány Klokánku Dolní Benešov.

V listopadu 2017 děti z Klokánku navštívily Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice, který je  populárně naučným centrem nejen pro školy, ale i pro širokou veřejnost, které návštěvníkům hravou formou představuje zajímavosti vědy a techniky. Je zde Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.  Děti se tak během jednoho dne ocitly v mnoha světech, rolích, objevovaly ještě neobjevené a taky odpočívaly s nějakou tou dobrotkou. 

19.12.2017 se konal Charitativní večer s dobrou hvězdou s panem Richardem Konkolskim, nejslavnějším českým mořeplavcem, který pořádalo Centrum PANT, výtěžek z dobrovolného vstupného byl věnován Klokánku Dolní Benešov.

Celý prosinec 2017 se již tradičně nesl v duchu přicházejících Vánoc, děti psaly dopisy a kreslily přáníčka pro Ježíška, společně s tetami pekly cukroví i perníčky a vánočně vyzdobily Klokánek. Byly se podívat na Vánočních trzích na zámku v Kravařích, kde také potom stál náš Strom dětských přání. Díky všem našim příznivcům, dárcům a sponzorům byly také tyto Vánoce pro děti velmi krásným obdobím plným smíchu, radosti a štěstí.


Z roku 2016 přešlo (stav dne 31.12.2016).....................................................12

V roce 2017 z jiného Klokánka přešlo.............................................................0

V roce 2017 nově (mimo přechody z Klokánků uvedené výše) přijato..............30

V roce 2017 odešlo do jiného Klokánka..........................................................0

V roce 2017 odešlo (mimo přechody do Klokánků uvedené výše)....................34

Do roku 2018 zůstalo (stav dne 31.12.2017)..................................................8

Počet děckodnů za rok 2017.........................................................................1188/ 2149

Kapacita zařízení - počet lůžek......................................................................28/20

Obložnost v roce 2017.................................................................................7,87/10,04

Průměrná obložnost Klokánka v %...............................................................28,1/50,2

ČINNOST KLOKÁNKU DOLNÍ BENEŠOV V ROCE 2016

 

Klokánek Dolní Benešov má od 1. ledna 2015 v provozu 7 bytů s celkovou kapacitou 28 dětí, tak jak ukládá zákon.

Fond ohrožených dětí i v průběhu roku 2016 procházel dalšími personálními a organizačními změnami. Na XXIV. členském shromáždění FOD, které se konalo dne 19.3.2016, byl  opětovně zvolen do funkce předsedy FOD Jan Vaněk, DiS., do funkce místopředsedkyně Hana Kupková a Magdalena Svobodová.

V roce 2016 se dařilo finančně zajistit běžný provoz zařízení Klokánek tak, aby bylo o umístěné děti dobře postaráno a dále byly hrazeny veškeré finanční závazky z minulých období úhradou splátkových kalendářů.

V průběhu celého roku 2016 FOD, v zastoupení předsednictva, usiloval o prosazení změny v zákoně SPOD ve financování Klokánků tak, aby došlo k narovnání finančních prostředků mezi ZDVOP a ostatními zařízeními poskytujícími pomoc dětem. Zákon prošel několika schváleními, sama vláda uznala oprávněnost žádostí o změnu ve financování, nicméně k samotnému schválení nedošlo.

V dubnu 2016 proběhla v Klokánku Dolní Benešov kontrola Krajského úřadu Moravskoslezského kraje zaměřena na výkon sociálně- právní ochrany pověřenou osobou dle zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Kontrolou nebyla zjištěna žádná pochybení.

V červnu 2016 proběhla v Klokánku Dolní Benešov veřejnosprávní kontrola finančních prostředků. Kontrolou nebyla zjištěna žádná pochybení.

V srpnu 2016 proběhla v Klokánku Dolní Benešov inspekce Úřadu práce České republiky zaměřena na Standardy kvality sociálně právní ochrany dětí při poskytování sociálně-právní ochrany pověřenými osobami. Inspekce ohodnotila činnost Klokánku nadprůměrným počtem možného bodového ohodnocení, činnost Klokánku shledala na velmi dobré úrovni. 

V lednu i v únoru ještě doznívala vánoční atmosféra, děti si užívaly splněných přání v podobě vánočních dárků od našich příznivců i skromné sněhové nadílky. Na Tři krále jsme navštívili výstavu betlémů v Opavě.

S přicházejícím jarem začaly děti společně s tetami podnikat různé výlety po okolí. Jaro tradičně přivítaly na slavnostech u Vodníka Slámy v Háji ve Slezsku, seznámily se s velikonočními zvyky, vyzkoušely si zdobení kraslic o své výtvory si odnesly do Klokánku, který jimi jarně vyzdobily.

V květnu děti s tetami podnikly výlet do historie starých Slovanů, navštívily archeopark Chotěbuz a Rybí dům, prohlédly si pravěké a raně středověké hradiště s ukázkou způsobu života a kultury starých Slovanů, vyzkoušely si střelbu z kuší a luků a prohlédly si obří akvária v Rybím domě, kde mohly vidět ryby našich řek a rybníků.

Při příležitosti vzpomínkové akce k 71.výročí ukončení 2.světové války navštívily děti areál československého opevnění v Darkovičkách, kde mohly sledovat přehlídku bojových akcí, přelet Gripenů i průjezd vojenské armádní techniky. Tuto akci ocenili hlavně kluci, bojový duch jim vydržel i po návratu do Klokánku a naše Lusy (pejsek) a tety mohly klidně spát, obrana „ objektu“ zůstala tentokrát na nich.

Mladší děti pak v červnu oslavily Den dětí v MŠ Dolní Benešov - Zábřeh, kde vystoupily na představeních společně se svými kamarády ze školky a zasoutěžily si v různých soutěžích.

Tři děti z Klokánku a pečující tetou vyrazily v červnu do Itálie, kde si předčasně užívaly prázdniny v přímořském letovisku Bibione. Svými zážitky se potom pochlubily i na FB Klokánku Dolní Benešov:
„Tak se nám po třech letech opět podařilo stát se účastníky zájezdu do Itálie. Naše parta J.M.M.R. s dobrou náladou a přáním našich tet a strejdů ať si to užijem, se tedy vydala vstříc týdennímu dobrodružství u moříčka. Cesta z Moravy vlakem uběhla příjemně a po nalodění se na palubu luxusního autobusu jsme vyrazili na 11cti hodinovou cestu přes rakouské Alpy, italské Dolomity do přímořského městečka Bibione. První ráno nás přivítalo na pláži hřející sluníčko, ale bohužel ještě studené moříčko. Jenže nám to nevadilo a přes z počátku cvakající zuby, jsme zkoušeli naši otužilost i stabilitu při přeskakování přílivových vln. Nejvytrvalejší Romča neustále zkoušel velikost varhánků na rukou a my ostatní jsme rozhazovali komunikační sítě za pomocí rukou, gest a anglických frází při rozhovorech s prodejci na plážích i v obchodech. Pohodové byly i pavlačové (balkonové) seznamovací debaty tet i dětí a společné hry při nepříznivém počasí jako třeba "chyt si svůj míček", "Kent", " Autobus" "Prší" nebo ranní sběr mušliček na pláži. Nejlepší ovšem bylo, když na pláži vlála červená vlajka a i přes studenou vodu se většina z nás rozhodla pro dovádění v úžasných vlnách. To nám potom nestačily ani plné hrnce špaget, leča, gulášů či jiných rychlovek na doplnění energie. Občas jsme proto zašli na místní spešl pizzu a výbornou italskou zmrzlinku, aby jsme mohli posoudit zda mají Italové také tak mlsné jazýčky jako my. I když nám počasí moc nepřálo, my se přece jen trošku opálili, lokli si slané vody a vydováděli se nejen v moři, ale i na atrakcích v Guliverlendu a odvezli jsme si nejen spoustu zážitku, mušliček, ale co je asi nejvíc důležité, poznali jsme spoustu nových kamarádů se stejnými, nebo možná i horšími osudy než je právě ten náš... 

Takže díky, díky, díky sponzorům!!! Bylo nám opět dopřáno zažít něco příjemného i mimo náš domovský Klokánek. Moc Vám za to děkujééééém parta J.M.M.R.“


Přišlo léto a prázdniny. Ty byly plné prožitků u vody, navštívili jsme koupaliště v Bolaticích, hlučínskou štěrkovnu a velké přírodní koupaliště ve Vřesině, tam jsme všichni koukali, většina dětí tolik vody po kupě a s takovými atrakcemi nikdy neviděla, myslily si, že jsou u moře

Chodili a jezdili jsme na výlety, navštívili jsme překrásný zámek Raduň a Hradec nad Moravicí. Naše výlety nebyly zaměřené pouze na zábavu, při některých jsme se i něco nového naučily o přírodě i o historii.

Jedinečným zážitkem byla pro naše děti a nakonec i pro naše tety návštěva Národní přírodní památky Landek. Děti si prohlédly hornické muzeum, rozsáhlé expozice báňského záchranářství i strašidelné důlní prostory. Největší nadšení malých Klokánků vzbudil důlní vláček.

Zvířátka jsme navštívili v Ostravské ZOO a ty již vyhynulé viděli v Dinoparku nedaleko Ostravy, kromě modelů dinosaurů děti shlédly i naučný film ve 3D kině a svezly se Dinoexpresem.

A bylo po prázdninách a děti musely zpátky do školy.

V září se děti zúčastnily Svatováclavských slavností v Ostravě a v říjnu pak opět navštívily Slezskoostravský hrad, tentokrát se byly podívat na výstavu permoníků a soutěžily o největšího jedlíka ovocných knedlíků.

 Pokud počasí přálo, vyrážely v podzimních dnech tety s dětmi ještě na výlety do okolí. Byly se podívat na Kružberk, prošly se po Starých Těchanovicích a vyřádily se v Davidově mlýně.

Prosinec se již nesl v duchu přicházejících Vánoc, děti psaly dopisy a kreslily přáníčka pro Ježíška, společně s tetami pekly cukroví i perníčky a vánočně vyzdobily Klokánek. Byly se podívat na Vánočních trzích na zámku v Kravařích, kde také potom stál náš strom splněných přání. Díky všem našim příznivcům, dárcům a sponzorům byly také tyto Vánoce pro děti velmi krásným obdobím plným smíchu, radosti a štěstí.

 

Celkový počet dětí, které se nacházely v průběhu roku 2016 v Klokánku 

Z roku 2015 přešlo (stav dne 31.12.2015)............................................ 8

V roce 2015 z jiného Klokánka přešlo................................................... 0

V roce 2016 nově (mimo přechody z Klokánků uvedené výše) přijato.... 23

V roce 2016 odešlo do jiného Klokánka................................................ 0

V roce 2016 odešlo (mimo přechody do Klokánků uvedené výše).......... 19

Do roku 2017 zůstalo (stav dne 31.12.2016)........................................ 12

Počet děckodnů za rok 2016.......................................................... 3 744

Kapacita zařízení - počet lůžek............................................................ 28

Obložnost v roce 2016 10,................................................................... 26

Průměrná obložnost Klokánka v %...................................................... 36,60%

Celkový počet neuspokojených žadatelů o službu - z důvodů kapacitních -
za rok 2015(pokud víme, že bylo dítě následně přijato do jiného Klokánka,
tak zde nezapočítáváme)..................................................................... 0
 


 
ČINNOST KLOKÁNKU DOLNÍ BENEŠOV V ROCE 2015
 

Klokánek Dolní Benešov má od 1. ledna 2015 v provozu 7 bytů s celkovou kapacitou 28 dětí, tak jak ukládá zákon.

Fond ohrožených dětí prošel v průběhu roku 2015 velkými personálními a organizačními změnami. Na XXIV. členském shromáždění FOD, které se konalo dne 13. 6. 2015,  byl zvolen nový předseda FOD Jan Vaněk, DiS. Dále bylo zvoleno nové pětičlenné předsednictvo.

V průběhu celého roku 2015 Klokánek Dolní Benešov, tak jako všechny Klokánky v České republice, zaznamenal nižší počet umístěných dětí. Děje se tak z důvodu přednostního umísťování dětí do pěstounské péče na přechodnou dobu.

Změny ve vedení FOD a náročné úkoly, které nás v průběhu celého roku provázely, se nám daří  úspěšně překonávat a i nadále pracovat s maximálním nasazením na tom, aby se děti v našem Klokánku cítily co nejlépe a žily s pocitem jistoty a bezpečí.

Vánoce utekly jako voda a máme nový rok 2015. Byl 1. březen, kdy tety s dětmi navštívily v Dolních Vítkovicích Svět techniky, což je naučné centrum, které se pro veřejnost otevřelo v září 2014. Zapálení lidé zábavnou formou zde představují zajímavosti vědy a techniky. Děti i tety byly tak nadšené, že za jedno odpoledne se všichni stali „Alberte Einsteinem“  a dalšími známými vynálezci.

Jaro přivítaly děti na tradiční jarní slavnosti u Vodníka Slámy v Háji ve Slezsku, kde si opět mohly vyzkoušet různá ruční řemesla, nazdobit si kraslice nebo si uplést velikonoční pomlázku.

Počátkem května jsme se s „klokánčí bojovou jednotkou" přesunuli do Darkoviček, kde jsme byli svědky tankové bitvy z 2. Ssětové války. Naše děti popadl takový bojový duch, že se už nemusíme bát žádného nepřítele, děti nás vždy ubrání a když ne, tak všichni společně utečeme.

Přišlo léto a prázdniny. Ty byly plné prožitků u vody, navštívili jsme koupaliště v Bolaticích a v Darkovicích a velké přírodní koupaliště v Porubě, tam jsme všichni koukali, většina dětí tolik vody pokupě a s takovými atrakcemi nikdy neviděla, myslily si, že jsou u moře. Chodili a jezdili jsme na výlety, navštívili jsme překrásný zámek Raduň. Na všech výletech jsme si dobře smlsli na zmrzlinách a jiných dobrotkách, taky jsme si založili ohýnek, samozřejmě pod dozorem, a opekli párky, ty byly moc dobré, i když trošku přičmoudlé.

A bylo po prázdninách a děti musely do školy. Pro čtyři děti z Klokánku přišla velká změna, už nebyly žáky základní školy, ale studenty středních škol a učilišť v Porubě, v Ostravě-Hrabůvce, v Opavě a v Šilheřovicích, pěkně nám vyrostly a po kraji rozutekly.

Nicméně, rok ještě zdaleka nekončil a my navštívili v září Slezskoostravský hrad. Počátkem listopadu jsme byli na Svatováclavských slavnostech v Ostravě-Přívoze, odkud jsme si odskočili do Muzea železnice, kde se děti během okamžiku staly strojvůdci. Naštěstí vše dobře dopadlo a dorazili jsme 9. 12. na Slezskoostravský hrad, kde jsme se zastavili a začali jsme si vychutnávat atmosféru Vánoc, kterou jsme si přenesli i na Vánoční trhy v Kravařích.

A byly tady Vánoce, ty byly překrásné, plné radosti dětí, sváteční atmosféry, která panovala v Klokánku, o niž se zasloužili samotné děti, pečující tety, zaměstnanci a hodní lidé,  kteří nezapomněli na naše děti a splnili jim jejich přání a vlastně jim dodnes plní jejich sny. Děkujeme moc.

Závěrem bych chtěla za celý Klokánek moc poděkovat starostovi  Dolního Benešova panu Martinu Štefkovi a všem lidem, kteří se zasloužili o to, aby Klokánek dostal již v červnu 2015  nádherný dárek v podobě nové fasády, zateplení a oken.  Děkujeme moc.
 

Celkový počet dětí, které se nacházely v průběhu roku 2015 v Klokánku

Z roku 2014 přešlo (stav dne 31.12.2014)......................................... 23

V roce 2015 z jiného Klokánka přešlo.................................................. 0

V roce 2015 nově (mimo přechody z Klokánků uvedené výše) přijato.. 19

V roce 2015 odešlo do jiného Klokánka............................................... 0

V roce 2015 odešlo (mimo přechody do Klokánků uvedené výše)........ 34

Do roku 2016 zůstalo (stav dne 31.12.2015)....................................... 8

Kapacita zařízení - počet lůžek.......................................................... 28

Obložnost v roce 2015..................................................................... 15,14

Průměrná obložnost Klokánka v %.................................................... 54,07%

Celkový počet neuspokojených žadatelů o službu -
z důvodů kapacitních - za rok 2015(pokud víme,
že bylo dítě následně přijato do jiného Klokánka,
tak zde nezapočítáváme).................................................................... 6

 

 
ČINNOST KLOKÁNKU DOLNÍ BENEŠOV V ROCE 2014
 

Začátek letošního roku nejen pro náš Klokánek, ale pro Klokánky v celé republice znamenal vypořádat se změnami, které s sebou přinesl nový Občanský zákoník č. 89/2014 Sb., § 971 o ústavní výchově, který udává délku pobytu dětí svěřených do zařízení na základě soudního rozhodnutí pouze na dobu maximálně 6 měsíců, což je samozřejmě velmi krátká doba a proti samotnému zájmu dětí.

Další změnu, se kterou se musely poprat všechny Klokánky, přinesla změna zákona 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí,  § 42, který striktně stanovuje počet dětí v zařízení vyžadující okamžitou pomoc, a to na maximální počet 28 dětí.

V návaznosti na tyto skutečnosti byly v průběhu roku Ministerstvem práce a sociálních věcí uděleny všem Klokánkům v celé republice dvě výjimky, díky nimž mohly Klokánky ponechat v provozu všechny byty, které měly doposud otevřené. V případě našeho Klokánku dané znamenalo ponechat v provozu 8 bytů, které jsou schopné zajistit umístění pro 32 dětí. První výjimka nám byla udělena od 1. 1. 2014 do 31. 5. 2014 a druhá výjimka pak byla udělena od 1. 6. 2014 do 31. 12. 2014, tedy do konce roku 2014. I přesto, že byla podána žádost o udělení další výjimky a navrhována změna v zákoně, nám nebylo vyhověno a od 1. 1. 2015 jsme museli ponechat v provozu pouze sedm bytů.

Změny, které přinášejí nové zákony, pro nikoho nás nejsou příjemné, ale prozatím se nám daří je úspěšně překonávat a i nadále pracovat s maximálním nasazením na tom, aby se děti v našem Klokánku cítily co nejlépe a dle jejich možností se jim dařilo.

 

Jaro přivítaly děti na tradiční jarní slavnosti u Vodníka Slámy v Háji ve Slezsku, kde si opět mohly vyzkoušet různá ruční řemesla, nazdobit si kraslice, uplést si velikonoční pomlázku. V měsíci dubnu náš Klokánek navštívili hasiči Záchranného hasičského sboru v Opavě. Do Klokánku přijeli hasičskými výjezdovými vozy a dětem umožnili vyzkoušet si některé prostředky hasičské techniky a výzbroje, kterou sami používají při každodenních výjezdech. Děti byly touto návštěvou nadšené, se zvědavostí obhlížely hasičské vozy nejen zvenku, ale také zevnitř, někteří si vyzkoušeli obléci se do hasičských mundúrů.

V červnu se děti z Klokánku v Dolním Benešově účastnily na zámečku v Petrovicích akce Missis Models 2014. V rámci této akce probíhala soutěž o nejlepší proměnu čtyř žen. Po dobu celého odpoledne byl připraven pestrý program spojený s módními přehlídkami svatebních, společenských šatů, bot a šperků. Této módní přehlídky se účastnily také čtyři naše dívenky, které předvedly šaty pro družičky. Pro děvčata to byl velký zážitek, zvlášť proto, že než nastoupila na předváděcí mola, prošla rukama kosmetiček a kadeřníků.

Dne 20. 6. 2014 byly děti společně s pečujícími tetami pozvány na soutěž v bench press, které pořádalo fitcentrum Mates gym v Bolaticích. Děti zde podpořily soutěžící, které s velkým nadšením obdivovaly. Pořadatelé mimo jiné pro děti a pečující tety nachystaly pohoštění, což samozřejmě všechny děti velmi ocenily.

Výtěžek z občerstvení, které se na soutěži prodalo, se pořadatelé soutěže rozhodli věnovat našemu zařízení, a tím náš Klokánek podpořit.

V červenci se děti účastnily letní slavnosti, pořádané dobrovolnými hasiči z Darkovic. Hasiči měli pro děti nachystané nejrůznější soutěže, do kterých se s elánem pustily nejen naše mladší děti, ale s velkým nasazením soutěžily i děti starší. Po ukončení soutěží bylo ještě připraveno malování na obličej, což samozřejmě děti také velmi pobavilo.

Koncem července se děti z Klokánku opět setkaly s hasiči Záchranného hasičského sboru z Opavy, ale tentokrát se jejich setkání uskutečnilo přímo na hasičské základně v Opavě. Z této návštěvy byly děti společně s tetami opět velmi nadšené. Poznali, jak to skutečně chodí na takové hasičské základně, kde pánové hasiči drží služby a v případě výjezdu odjíždí do terénu. Děti si i zde vyzkoušely různé nástroje a prostředky, které hasiči běžně užívají ke své práci a mimo jiné se velmi pobavily s ručními stříkačkami.

Hned počátkem srpna si děti společně s pečujícími tetami stejně jako minulý rok naplánovaly týdenní výlet do Prahy, na který se již dopředu všichni velmi těšili. V Praze a okolí i letos navštívili spoustu památek a zajímavostí, které Praha svým návštěvníkům nabízí. Společně se vydali například na Hvězdárnu v Ďáblicích, Pražský hrad, hrad Karlštejn, Prašnou bránu, Chrám sv. Víta, Kapli sv. Jiří, muzeum čokolády, Petřín, projely se parníkem, navštívily zoo a spoustu dalších. Výlet splnil očekávání všech a děti i tety se vrátily nadmíru spokojené.

Mimo všechny tyto akce, které děti během letních prázdnin zažily, jezdily i na další výlety, koupaliště a bazény v okolí Dolního Benešova.

V září děti opět usedly do školních lavic, ale tím jejich program neskončil a již počátkem října se zúčastnily Světového finále Miss Princess of the World 2014, které se konalo v Ostravě. Zde děti mimo krásné finalistky z celého světa měly možnost vidět i osobnosti českého showbyznysu, jako je například Jan Čenský, který celým večerem provázel, Felix Slováček, Jaroslav Svěcený, Sámer Issa a další.

V průběhu měsíce října začaly děti v doprovodu pečujícího strýce stejně jako minulý rok navštěvovat pravidelně hokejové zápasy HC Vítkovice v Ostravě.

5. 12. 2014 jsme byli s dětmi pozváni na zámek v Kravařích, kde se konala tradiční akce Vánoce na zámku. Pro děti zde bylo nachytáno mikulášské divadlo s mikulášskou nadílkou. Mimo jiné zde byl již tradičně pořádaný „Strom splněných přání“, kde si lidé, kteří zámek v průběhu víkendové události navštívili, mohli vybrat obálku, a pomoci tak zakoupením dárku pro děti z našeho Klokánku.

V prosinci se děti společně s tetami zúčastnily vánočního vystoupení žáků ZŠ Tyršova v Hlučíně, kde krom krásného programu, který žáci školy společně s vyučujícími připravili, byl našemu Klokánku předán finanční dar v podobě výtěžku z florbalového turnaje, jejž škola pořádala v průběhu měsíce listopadu.

K tomu všemu nás v  prosinci opět velmi potěšili a překvapili opavští hasiči, kteří pro děti nachystali originální mikulášskou nadílku spojenou s filmovým představením pohádky Tři bratři v kině Cinestar v Opavě.

Několik málo dní před Vánoci jsme byli pozváni na sportovní odpoledne do ZŠ v Píšti, kde si naše děti společně s ostatními dětmi z této základní školy zahrály sportovní vybíjenou a zasoutěžily si. Děti byly nadšené, ze sportovního odpoledne si přivezly spoustu malých i větších cen.

Vánoce se dětem letos velmi vydařily, všechny děti dostaly díky našim skvělým sponzorům a dalším příznivcům to, oč si Ježíškovi napsaly.

Celkový počet dětí, které se nacházely v průběhu roku 2014 v Klokánku

Z roku 2013 přešlo (stav dne 31. 12. 2013)............................................. 31

V roce 2014 z jiného Klokánku přešlo........................................................ 0

V roce 2014 nově (mimo přechody z Klokánků uvedené výše) přijato......... 34

V roce 2014 odešlo do jiného Klokánka..................................................... 0

V roce 2014 odešlo (mimo přechody do Klokánků uvedené výše)............... 40


 

bottom of page